Vankuver
Vankuver je najveći grad u pokrajini Britanska Kolumbija i najveći u zapadnom delu Kanade.
Nalazi se na poluostrvu Berard, a nasuprot ostrvu Vankuver koje ga razdvaja od Tihog okeana. Grad ima okeansku klimu, s toplim i sušnim letima i vlažnim zimama. Ovaj grad mnogi smatraju prestonicom kiše.
U užem gradskom jezgru živi oko 630.000 stanovnika, a sa širim gradskim područjima grad broji preko 2,4 miliona stanovnika. Ovo je multikulturalni grad, treći po veličini u Kanadi i grad sa najvećom gustinom naseljenosti u zemlji.
Vankuverska luka je najveća i najprometnija luka u Kanadi. Glavne privredne delatnosti su drvna industrija i turizam. Mnogobrojni planinski vrhovi koji okružuju grad pogodni su za razvoj zimskih sportova. Ovde cveta i filmska umetnost, a posle Los Anđelesa i Njujorka, Vankuver je treći najveći filmski centar Severne Amerike.
Po kvalitetu života i životnom standardu, Vankuver je među pet najpoželjnijih svetskih gradova za život i jedan od najskupljih u Kanadi.
Znamenitosti grada
- Stanley Park - Javni park osnovan 1888. godine, nalazi na samoj obali iobuhvata bogat sadržaj kao što su plaže, šetališta pored obale, staze, akvarijum, kulturne znamenitosti kao što su totemi Prvih Naroda.
- Capilano Suspension Bridge - Jedna od najstarijih turističkih atrakcija izgrađena je 1889. godine. Nalazi se na istoimenoj reci u istoimenom parku, dugačak je oko 140 metara i godišnje ga poseti preko 800.000 turista.
- Kitsilano beach - Jedna od najpopularnijih plaža Vankuvera posebno u toku leta. U okviru plaže se nalazi i najduži bazen sa slanom vodom na svetu, a bogata je i atrakcijama i aktivnostima za decu i odrasle.
- Vancouver Art Gallery - Muzej umetnosti osnovan je 1931. godine i jedan je od najvećih muzeja u zapadnoj Kanadi. U svojoj kolekciji ima preko 12.000 umetničkih dela umetnika iz Kande i sveta.
- Museum of Anthropology - Muzej pripada Univerzitetu Britanska Kolumbija, osnovan je 1947. godine i poznat je po izložbama svetske umetnosti i kulture kao i umetnosti Prvih naroda.
- Chinese Garden - Prva kineska bašta na svetu izgrađena izvan granica Kine, osnovana je 1986. godine i čine je park i bašta u Čajnataunu.
- Vancouver Aquarium - Javni akvarijum koji se nalazi u Stenli parku, osnovan je 1956. godine, predstavlja istraživački i edukativni centar i centar za očuvanje i rehabilitaciju morskog života kao i jednu je od najvećih turističkih atrakcija grada.
Događaji
- Pacific National Exhibition - Neprofitna organizacija koja svake godine u toku leta organizuje letnji festival sa brojnim koncertima, aktivnostima i igrama, kao i zabavni park u Vankuveru još od 1910. godine.
- Vancouver International Film Festival - Filmski festival koji traje dve nedeje svake godine u septembru i oktobru, organizuje se od 1958. godine, i jedan je od pet najvećih filmskih festivala u Severnoj Americi.
- Vancouver Cherry Blossom Festival - Prolećni festival kojim se slavi lepota drveta trešnje, organizuje se u vreme cvetanja trešnje i fokus ima na javnu edukaciju kroz razne programe, muzičke performance i umetničke izložbe.
- Vancouver Marathon - Godišnja trka koja se u Vankuveru organizuje svake prve nedelje u maju od 1972. godine, drugi je po veličini međunarodni maraton u Kanadi.
Javni prevoz
Kompanija TransLink zadužena je za rukovođenje mrežom javnog prevoza u Vankuveru, koja obuhvata autobuski, trolejbuski, metro saobraćaj i prevoz trajektom. Sistem plaćanja za sve vrste prevoza temelji se na smart kartici pod nazivom Compass Card.
SkyTrain je u potpunosti automatizovan napredni metro sistem koji važi za najduži brzi tranzit na svetu. Preko tri metro linije – Expo, Millennium i Canada Line – povezuje centar grada sa njegovim predgrađem.
SeaBus je trajekt koji prevozi pešake i bicikliste od Vankuvera do Severnog Vankuvera, a po broju trolejbusa ovaj grad je drugi grad u Severnoj Americi, posle San Franciska.
Posao
Vankuver je jedan od najvećih industrijskih centara u zemlji. Zahvaljujući prometnoj luki i trgovinskoj razmeni sa preko 130 zemalja sveta, samo od komercijalne industrije Vankuver ostvari 9,7 milijardi dolara BDP-a.
Stub privrede čine i šumarstvo, drvna i rudarska industrija, koje zapošljavaju veliki broj radnika. Vodeće kompanije iz ovih oblasti svoje sedište imaju upravo u ovom gradu. U poslednje vreme grad je postao i važan centar razvoja softverske industrije i biotehnologije, turizma, ali i već pomenute filmske industrije koja obuhvata 20.000 radnih mesta.
Nekretnine
Cene stanovanja u Vankuveru su među najvišima u Kanadi, a zavise od kvadrature i lokacije. Iznajmljivanje stanova se kreće od 1.200 CAD, a za kupovinu stanbenog prostora potrebno je izdvojiti minimun 7.000 CAD po kvadratnom metru.
Interesantne činjenice
- Grad i ostrvo Vankuver dobili su ime po Džordžu Vankuveru, koji je 1792. godine otkrio ovu oblast.
- Svaki kvart Vankuvera je drugačiji po svom karakteru i etničkom sastavu, a neki od najpoznatijih su Pandžab market, Mala Italija, Grčka četvrt i Japanska četvrt.
- U Vankuveru živi značajan broj domorodačkog stanovništva, te ovaj grad ima najveću domorodačku zajednicu u pokrajini.
- Stenlijev park, sa površinom od preko 400 hektara, spada među najveće gradske parkove u Severnoj Americi, a do 2020. godine ovaj grad planira da postane najzeleniji grad na svetu.
- Vankuverizam je izraz koji se koristi za opisivanje filozofije neobičnog urbanog dizajna Vankuvera.
- Vankuver je postao stalni dom TED konferencija.
- Zbog toga što je treći najveći filmski centar u Severnoj Americi, Vankuver nazivaju i „Severni Holivud“.
- Vankuver je bio domaćin Svetske izložbe 1986. koju je posetilo preko 20 miliona posetilaca i koja je kanadskoj privredi donela 3,7 milijardi dolara, ali i domaćin Zimskih olimpijskih igara 2010. godine.