Nunavut
Nunavut predstavlja jednu od 3 federalne teritorije Kanade, a takođe i najveću federalnu jedinicu Kanade po ukupnoj površini. Teritorija delom zauzima kontinentalni deo Kanade, ali se prostire i na velikom broju ostrva. Teritorija je pozicionirana najsevernije od svih ostalih i zauzima veći deo severne Kanade, graniči se sa Severozapadnim teritorijama na zapadu i provincijom Manitoba na jugu.
Sa populacijom od nepunih 40.000 stanovnika nalazi se na 13. mestu kanadskih federalnih jedinica. Ime Nunavut vodi poreklo iz jezika plemena Inuita i znači “naša zemlja“.
Glavni i jedini grad teritorije je Ikaluit.
Istorija
Nunavut je najmlađa teritorija Kanade. Nastala je podelom Severozapadnih teritorija 1999. godine. Teritoriju, koju danas nazivamo Nunavut, su domorodačka plemena naseljavala preko 4000 godina, a uglavnom su to bila plemena Inuita. Postoje saznanja da su najstariji naseljenici ovih prostora imali kontakt sa nordijskim mornarima. Međutim, prvi zapisi o ovom delu sveta nastali su u 16. veku kada je engleski istraživač Martin Frobišer sa svojom ekspedicijom naišao na ovaj deo Kanade i napravio prvi kontakt sa Inuitima. Nakon njega mnogi evropski istraživači su obilazili ovaj deo sveta.
Sudbina većeg dela Kanade nije zaobišla ni Nunanvut, pa je dugi vremenski period ovaj prostor bio pod kontrolom kompanija koje su se bavile trgovinom krznom. Ovaj prostor postaje deo Kanade 1870. godine kao deo Severozapadnih teritorija, međutim i delje je bila jaka privrženost tradicionalnom inuitskom načinu života. Nunavut ostaje deo Severozapadnih teritorija sve do podele po etničkim linijama koja se odigrala 1999. godine kada Nunavut postaje odvojena teritorija inuitskog naroda.
Industrija
Industrija Nunavuta počiva na prirodnim resursima i tradicionalnim granama i aktivnostima poput lova i ribolova.
Rudarska industrija je zasnovana na velikim rezervama gvožđa i plemenitih ruda poput zlata i dijamanata. Pored ruda za funkcionisanje ekonomije značajne su i rezerve nafte i prirodnog gasa koje postoje na teritoriji Nunavuta.
Uslužni sektor zauzima veliki procenat u ekonomiji i zapošljava veliki broj stanovnika, uglavnom u sektorima administracije, zdravstva, obrazovanja.
U manjoj, ali vrednoj pomena meri ekonomiji teritorije doprinosi i turizam.
Klima
Teritorija Nunavut zbog svog geografskog položaja u najvećem delu svoje teritorije ima arktički tip klime. Zime u Nunavutu su ekstremno hladne sa prosečnim dnevnim temperaturama u januaru oko -35°C. Leta su pretežno hladna, najtoplije je u julu kada najviše dnevne temperature dostižu 5°C.
Najjužniji deo teritorije ima subarktičku klimu koja je nešto blaža. Padavine nisu obilne i javljaju se skoro isključivo u vidu snega. Permafrost odnosno stalno zaleđeno tlo se nalazi na gotovo celoj teritoriji Nunavuta.
Gradovi
Ikaluit je glavni I jedini grad teritorije Nunavut. Ime je izvedeno iz jezika Inuita I znači “mesto sa puno ribe”, do 1987. Godine grad je nosio naziv Frobišer bej po zalivu na čijoj obali se nalazi. Grad se nalazi u ostrvskom delu Nunavuta na samom istoku teritorije. U gradu živi manje od 7.000 stanovnika što ga čini najmanjom prestonicom u Kanadi. Kao administrativni centar teritorije, glavni poslodavac u gradu je javni sector. Pored administracije rudarska I naftna industrija je zastupljena u blizini grada I doprinosi njegovom rastu.
Aktivnosti i atrakcije
Nacionalni parkovi
Nacionalni park Auyuittuq nalazi se u jugoistočnom delu ostrva Bafin. Samo ime parka govori dosta, na jeziku Inuita park nosi naziv “Zemlja koja se nikada ne odmrzava”. Ledena ploča Penny, ostatak ledenog doba, zauzima veliki deo parka. Široke doline i visoke planine sa vertikalnim stranama čine pejzaž parka impresivnim. Posebno je atraktivan planinski vrh Tor za sve ljubitelje ekstremnih sportova i alpinizma.
Nacionalni park Quttinirpaaq se nalazi na samom severu ostrva Elsmer. Planinski ledeni predeo, prepun glečera je posebno atraktivan za planinare i one koje privlače udaljeni predeli i mir. U parku se nalazi i jezero Hazen oko kog postoje džepovi toplog vazuha koji omogućavaju rast vegetacije i životinjski svet. Ovde se mogu naći irvasi, arktičke lisice i vukovi, leminzi, kao i tridesetak vrsta ptica.
Pond Inlet
Pond Inlet je inuitsko seoce na ostrvu Bafin, koje iako je udaljno i nepristupačno svojom prirodnom lepotom i kulturom privlači posetioce. Centar Nattinnak je najpopularnija turistička destinacija u zajednici koja govori o kulturi, istoriji i prirodnim bogatstvima celog regiona. Drugi razlog zašto ljudi dolaze u ovaj kraj Nuanvuta je mogućnost de se vide narvali, posebna vrsta kita, koje zbog izgleda nazivaju i jednorozima mora. Pond Inlet nudi iskustvo da se vidi jato narvala što je jedno jedinstveno iskustvo.
Ikaluit
Ikaluit kao jedini grad Nunavuta je savršena lokacija da se upozna kultura Inuita i nauči više o njihovoj istoriji i načinu života. Na mestu nekadašnjeg sedišta kompanije Hadson Bej nalazi se Nunatta Sunakkutaangit muzej posvećen očuvanju lokalne inuitske kulture i umetnosti. U blizini grada se nalazi i nekoliko teritorijalnih parkova koji nude impresivne pejzaže, a takođe grad i okolina nude mogućnosti za mnoge aktivnosti i sportove poput skijanja, vožnje sanki, vožnje sankama koje vuku psi, lov, ribolov i slično.