Amerika
Sjedinjene Američke Države, ili skraćeno Amerika, nalaze se na Severnom američkom kontinentu. SAD je treća zemlja po veličini u svetu, manja jedino od Rusije i Kanade, a tek zamalo veća od Kine. Kopnenu granicu ima sa Kanadom na severu, i Meksikom na jugu, dok na zapadu i istoku ima vodenu granicu sa Pacifikom i Atlantskim okeanom.
Po broju stanovnika, Amerika je takođe treća u svetu, posle Kine i Indije, sa preko 300 miliona stanovnika. Glavni grad je Vašington, a najveći Njujork.
Ameriku čini 50 federalnih država, zajedno sa Aljaskom i ostrvskom državom Havaji. Službeni jezik je engleski, a pored ovog najzastupljeniji je španski. Simbol Amerike je beloglavi orao, a moto U Boga verujemo.
Istorija
Procenjuje se da su prvi narodi nastanili ovo tle 25,000 - 30,000 godina pre dolaska Evropljana i “otkrića” Amerike. Evropljani su domoroce nazvali Indijancima, misleći da su došli do Indije.
Smatra se da je prvi Ameriku otkrio Kristofer Kolumbo 1492. godine, a naziv je dobila po italijanskom istraživaču Amerigu Vespučiju.
Sjedinjenje Američke Države formirane su 4. jula 1776. Deklaracijom nezavisnosti 13 država. Kasnije su se redom pridruživale i ostale države. Ovaj dan se proslavlja kao najveći nacionalni praznik u zemlji.
Amerika je prošla kroz nekoliko ratova, od kojih su značajniji: rat za nezavisnost, građanski rat, Prvi i Drugi svetski rat.
Kao svetska vodeća ekonomska, industrijska, vojna sila ima značajan uticaj na druge zemlje u svetu.
Reljef i klima
Površina koju zauzima Amerika je velika, pa je samim tim i reljef ove zemlje raznolik, od ravničarskih prerijskih predela do planinskih vrhova.
Kroz sam centar države, ali i kontinenta protiče reka Misisipi. Ova reka predstavlja najveći drenažni sistem u Americi i nema klasičan izvor, već nastaje iz jezera Itaka, a uliva se u Meksički zaliv.
Centralni deo zemlje je niže nadmorske visine koja se daljim prostiranjem ka istoku i zapadu povećava. Na zapadu se prostire Pacifički planinski masiv, deo Kordiljera, koji obuhvata Stenovite planine, Sierra Nevada, Kaskadne planine. Apalačke planine, brdovitog tipa, nalaze se na istoku zemlje. Najviši planinski vrh Amerike se zapravo nalazi na Aljasci i to je Denali (6,190 mnv). Pustinjski delovi zemlje se nalaze u unutrašnjosti, a najveći je u Velikom Basenu.
Kako je sam reljef raznolik, lako se može pretpostaviti da je isto i sa klimom.
Klimu generalno možemo okarakterisati kao umerenu, međutim ona varira od arktičke na Aljasci do tropske na Floridi i Havajima. Na obalama se oseća uticaj okeana, u dolinama reka klima je vlažna, na planinskim vencima planinska, a u pustinjskim predelima suva.
Najhladniji meseci u godini su januar i februar, a najtopliji jul i avgust.
Flora i Fauna
Na severu zemlje na granici sa Kanadom mogu se naći bor (beli, crni), smreka, jela. Južnije pojavljuju se topola, aspen, breza, javor, hrast, jasen, lipa. Na jugu se mogu naći magnolija i beli kedar. U močvarnim predelima, beli kedar se takođe može naći, kao i močvarni čempres. Trave i nisko rastinje su uglavnom zastupljeni u dolinama. Tu su najzastupljenije žitarice poput pšenice, ovasa, kukuruza, kao i druge trave.
U podnožjima planina mogu se naći borovi (beli, žuti, smrekov), crveni kedar, jele (velika, crvena). U pustinjskim predelima brojne su razne vrste kaktusa, akacije itd. Popularne biljne vrste sa područja Amerike su redbud, magnolija, borovnica, crna malina, brusnica, itd. Amerika je stanište velikom broju životinja.
Američki bizon je sada među zaštićenim vrstama iako je nekada bio jedna od najzastupljenijih vrsta.
U močvarnim područjima mogu se naći američki aligatori kao i drugi gmizavci. U šumama i planinskim predelima može se naići na belorepog jelena, crnog medveda, lisicu, oposuma, rakuna i dr. U pustinjama se sreću neke od pustinjskih vrsta gmizavaca, kao i razne vrste glodara.
Neke od životinja koje potiču sa američkog tla su: ocelot, leteća veverica, koati, jaguar, američki dabar, američki bizon, američki aligator, Grizli (Aljaska), crni medved, itd.
Privreda
Amerika je jedna od najjačih zemalja sveta kada je razvoj privrede u pitanju. Ima tehnološki najjaču ekonomiju na svetu. Vodeći je proizvođač kompjuterske, farmaceutske, medicinske, vojne opreme, ruda uglja, bakra, magnezijuma, olova i cinka.
Veliki je proizvođač agrokulturnih dobara: žitarica (pšenica, kukuruz), voća, povrća, pamuka, mesa: govedina, svinjetina, živina, mlečni proizvodi.
Lider je u proizvodnji energije, tehnologije, motornih vozila, gvožđa.
Proizvodi koji su najzastupljeniji u procesu uvoza i izvoza su agrikulturni proizvodi, kompjuterska, telekomunikacijska, automobilska oprema, gotovi proizvodi poput hrane, odeće, lekova, nameštaja, automobila.
Kultura, kuhinja i sport
Amerika je zemlja sa najviše Nobelovaca na svetu. Domaćin je velikog broja kulturnih aktivnosti, od koncerata, festivala do različitih muzeja.
Amerika je zemlja porekla lanaca restorana brze hrane poput Mekdonaldsa. Neki od specijaliteta koje morate probati su američka pita (od jabuke), hotdog, teksaški roštilj, ćuretina za Dan Zahvalnosti, itd.
Kada je sport u pitanju, Amerika je zemlja sa najviše osvojenih medalja na Olimpijskim igrama.
Najpopularnija košarkaška liga na svetu se igra u Americi – NBA, a kolevka je i drugih popularnih sportova kao što su američki fudbal, ragbi, bejzbol.
Kao zemlja, Amerika, pridaje veliki značaj sportu pa je tako ovo zemlja sa najvećim brojem sportskih stipendija na svetu i najjačim koledž ligama na svetu.