Severozapadne Teritorije
Severozapadne teritorije su jedna od 3 federalne teritorije Kanade. Kako i ime govori nalaze se u severozapadnom delu Kanade, između teritorija Jukon i Nunavut, na severu izlazi na Severni ledeni okean, a na jugu se graniči sa provincijama Britanska Kolumbija, Alberta i Saskačevan.
Populacija teritorije iznosi oko 45.000 stanovnika i najmnogoljudnija je od tri teritorije, po površini nalazi se na drugom mestu. Glavni grad i najveći urbani centar teritorije je Jelounajf u kome živi polovina stanovništva.
Istorija
Predeo današnjih Severozapadnih teritorija su naseljavala domorodačka plemena Prvih naroda i Inuita mnogo pre dolaska prvih Evropljana na ove teritorije. Smatra se da su prvi Evropljani na ovim prostorima bili Vikinzi u srednjem veku, dok su prvi istraživači bili Englezi u 16. veku koji su tragali za severnim prolazom ka Orijentu. Evropljani su naredna dva veka obilazili ovaj predeo Kanade u svojim istraživačkim ekspedicijama, a kompanija Hadsons Bej koja je kontrolisala veliki deo Kanade južno od teritorije je redovno koristila ove prostore u svojim trgovačkim podvizima, kao i kompanija Nortvest čije sedište je bilo u Montrealu.
Prostor današnje teritorije zvanično prelazi pod vlast Kanade 1870. godine kada je britanska kruna prenela Kanadi vlast nad ovim teritorijama. Sve do tada teritorija je zauzimala najveći deo današnje Kanade, uključivala je današnji Jukon, Nunavut, Albertu, Saskačevan i delove Manitobe, Ontarija i Kvebeka.
Odvajanje novih i širenje postojećih provincija je značajno umanjilo površinu Severozapadne teritorije. Poslednja promena površine odigrala se 1999. godine odvajanjem Nunavuta kao odvojene teritorije. Promene granica i smanjivanje teritorije i stanovništva je uticalo i na konstruisanje identiteta teritorije koji se sve bliže identifikovala sa domorodačkim severnim narodima.
Industrija
Industrija Severozapadnih teritorija se najvećim delom oslanja na eksploataciju prirodnih bogatstava. Rudarstvo predstavlja najveću granu industrije, teritorija je najbogatija rudama zlata, uranijuma i dijamanata. Dolina reke Mekenzi i Bofortovo more na koje izlazi su bogati naftom i prirodnim gasom. Dijamanti su prvi put pronađeni krajem 20. veka, što je pratilo otkriće više rudnika koje je pokrenulo trgovinu dijamantima. Ovo je značajna industrijska grana jer se dijamanti iz ovog dela Kanade na tržištu postavljaju kao alternative krvavim dijamantima čije poreklo se ne može utvrditi.
Pored rudarstva vitalni deo ekonomije čine uslužna delatnost i javna administracija. Iako je Jelounajf mali grad, on doživljava brzi veliki rast u ekonomiji koja se oslanja na uslužne delatnosti, što je dovelo i do porasta investicija i ljudi.
Nacionalni parkovi, aurora borealis i mogućnosti za zimske i vodene sportove su doveli do porasta turizma kao industrijske grane u Severozapadnoj teritoriji.
Klima
Ogromna površina Severozapadnih teritorija utiče i na velike razlike u tipu klime koji je zastupljen. Severni deo teritorije se nalazi iznad Severnog polarnog kruga i ima polarnu klimu. Leta u ovom delu Kanade su kratka i hladna, a zime su duge i ekstremno hladne. Klima se drastično razlikuje u južnom delu teritorije u kojoj je zastupljena subartička klima, gde su zime hladne i leta blaga, a drastične razlike u temperature su česte. Teritorija uglavnom ima suvu klimu zbog planinana zapadu, međutim oluje su česte u južnom delu teritorije.
Gradovi
Jelounajf je jedini grad Severozapadnih teritorija i politička je i ekonomska prestonica. Grad ima oko 20.000 stanovnika, što znači da u njemu živi oko polovina celokupnog stanovništva teritorije. Nalazi se na severnoj obali Velikog ropskog jezera u centralno-južnom delu teritorije. Osnovan je 30ih godina 20. veka nakon otkrića zlata na tim prostorima, glavni grad je postao 1967. godine. Grad doživljava nagli razvoj nakon otkrića ruda dijamanata i rasta ove industrije koje je dovelo do rasta populacije i značajnog smanjenja stepena nezaposlenosti. Kao administrativni centar teritorije, javni sektor i industrija dijamanata zapošljavaju najveći deo stanovnika. Veliki broj domorodačkih zajednica čini Jeloustoun multikuturalnim gradom.
Aktivnosti i atrakcije
Nacionalni parkovi
Nacionalni park Nahani je jedan od dragulja prirode koju čuva Severozapadna teritorija. Brza reka Nahani protiče kroz kanjone Mekenzi planina praveći pravi raj za ljubitelje ekstremnog kajakinga. Park sadrži i Viktorijin vodopad visok oko 90 metara koji je jedan od najimpresivnijih vodopada u Kanadi. Kanjoni, vodopad, brze reke, gejziri, šume i divlji životinjski svet su ono što čini ovaj park veoma važnom destinacijom u Severozapadnoj teritoriji.
Nacionalni park Vudbafalo je najveći nacionalni park Kanade i jedan od najvećih na svetu, a zanimljivo je da je po površini veći od Švajcarske. U njemu se nalazi najveća prirodna brana dabrova, jedno od najvećih slobodnih krda bizona, kao i poslednje prirodno stanište ugrožene vrste velikog ždrala. U parku je moguće prošetati i velikim ravnicama soli, nekedašnjim morskim dnom gde so poput stalagmite izlazi na površinu.
Aurora Borealis
Severozapadne teritorije su jedna od najboljih lokacija za posmatranje severne svetlosti. U jesen i zimu kada je vedro, nebo iznad Jelounajfa pruža neverovatan prirodni spektakl koji mnogi imaju želju da vide maker jednom u životu. U zimskim noćima je aurora borealis veoma jasna i živopisna da deluje kao da može da se dotakne. Ovaj prirodni fenomen je jedan od faktora koji su uticali na porast broja turista u teritoriji, a naročito u glavnom gradu.