Ostrvo Princa Edvarda
Ostrvo princa Edvarda je najmanja kanadska provincija i popovršini i po broju stanovnika. Nalazi se u istočnoj Kanadi i jedna je od četiri atlantske provincije u Kanadi. Kopnom nije povezana sa ostatkom Kanade, ali je najbliža provincijama Nju Bransvik i Nova Škotska.
Sa populacijom od oko 158.000 stanovnika, nalazi se na desetom mestu po veličini. Najveći i glavni grad ostrva je Šarlottaun koji se nalazi u centralnom delu provincije.
Ime je dobila po britanskom princu Edvardu, sinu kralja Džordža III i ocu kraljice Viktorije. Poznata je po svojim prirodnim lepotama i često se naziva „baštom zaliva“.
Istorija
Pre dolaska Evropljana na ove prostore, ostrvo su naseljavala plemena Prvih naroda. Najzastupljenije je bilo pleme Mikmak koje je koristilo ostrvo za lov, ribolov i poljoprivredu. Prvi naziv ostrva je vodio poreklo iz plemenskog jezika i značilo je kolevka na talasima.
Prvi Evropljani koji su se doselili na ovaj prostor su bili Francuzi u 16. veku i oni su ostrvo nazivali ostrvo svetog Džona. Francuska kolonija je osnovana početkom 18. veka kada su se francuski doseljenici kolonije Akadija sa kopna proširili i na ostrvo i formirali više manjih zajednica.
Ostrvo pada pod britansku vlast sredinom 18. veka, a krajem veka dobija i ime koje danas nosi. Ostrvo je učestvovalo u pregovorima koji su doveli do formiranja konfederacije Kanade, međutim u tom trenutku vlasti nisu želele da se pripoje Kanadi, već je ostrvo ostalo britanska kolonija. Iz straha da se ostrvo ne pripoji Sjedinjenim Državama, kanadske vlasti pregovaraju sa Britancima i 1873. godine ostrvo princa Edvarda zvanično postaje provincija Kanade. Pripajanje Kanadi je dovelo do izgradnje železnice i spajanje sa kopnom što je dovelo do značajnog rasta industrije na ostrvu, modernizaciji i jačanju turizma.
Industrija
Industrija ostrva princa Edvarda se temelji na poljoprivredi, ribolovu i turizmu. Plodno zemljište je uslovilo da se kroz istoriju poljoprivreda ubrzano razvija i postavi kao dominantna industrijska grana sve do danas. Najveći udeo u poljoprivredi zauzima proizvodnja krompira, što je dovelo do toga da se na ostrvu proizvede oko 30% ukupne proizvodnje krompira u Kanadi.
Druga značajna grana je ribolov, koji se zbog geografskog položaja uspešno razvijao. Najznačajniji proizvodi mora su jastozi, školjke i morske ribe poput bakalara i oslića.
Turizam predstavlja industriju koja beleži rast u ovoj provinciji, peščane plaže, topla voda i druge atrakcije privlače sve veći broj turista u ovaj deo Kanade.
Poslednjih decenija, industrija beleži rasti u oblasti inovacija i visoke tehnologije, pre svega informacionih tehnologija, komunikacija, vezduhoplovstva i obnovljive energije.
Klima
Klima ostrva princa Edvarda se smatra umerenom i pod velikim je uticajem vodenih masa kojima je okružena. Pod uticajem toplih voda iz zaliva Sen Loren klima na ostrvu je blaža u odnosu na kontinentalnu Kanadu. Tople vodene mase utiču na to da su zime umerene i duge, a leta blaga.
Zimi su česte oluje i mećave koje dolaze sa severa Atlantskog okeana. Uticaj različitih vazdušnih masa sa raznih strana utiče na to da ostrvo ima najpromenljiviju klimu u odnosu na ostali deo Kanade, čak i na dnevnom nivou.
Gradovi
Šarlottaun je glavni i najveći grad provincije Ostrvo princa Edvarda. Populacija grada iznosi oko 36.000 stanovnika, a šire područje grada ima populaciju oko 50.000, što znači da trećina populacije provincije živi u glavnom gradu. Nalazi se u centralno-južnom delu provincije na obali ka kontinentalnoj Kanadi. Grad je poznat i kao “kolevka konfederacije”, iako nije jedna od originalnih provincija konfederacije Kanade, u Šarlottaunu je održana prva konferencija na kojoj je postavljena ideja iz koje se izrodila Kanada. Grad je poznat kao moderan grad koji ima šarm malog mesta i razvija se sa ciljem da se očuva njegov karakter. Grad je administrativni centar provincije i dominantni sektor je javni sektor, pored toga poslednjih godina se ističe rast u sektoru turizma, kao i tehnologija i uslužnih delatnosti.
Drugi značajan grad za provinciju je Samersajd. Po veličini je drugi grad u provinciji i ima populaciju od 15.000 stanovnika. Nalazi se na zapadnoj obali ostrva severno od Šarlottauna. Samersajd je primarni uslužni centar provinicije i veliki broj kompanija koje imaju sedište na ostrvu se nalaze u Samersajdu. Nekoliko vazduhoplovnih i transportnih kompanija je locirano u biznis centru Samersajda.
Aktivnosti i atrakcije
Parkovi
Nacionalni park ostrva princa Edvarda je najveći park ostrva i pokriva veliki deo centralno – severne obale ostrva. Park sadrži niz plaža, istorijskih građevina, mogućnosti za fizičke aktivnosti, piknik i kampovanje, kao i bogat životinjski svet. Provincijski park Basin Head je veoma popularna destinacija za sve ljubitelje plivanja i aktivnosti na vodi. Park se prostire duž dugačke plaže koja je poznata i po nazivu “pevajući pesak” po zvuku koji proizvodi pesak obogaćen silicijumom i kvarcom, što je jedinstvena pojava na svetu. Pored plaže park sadrži i muzej ribolova kao i mogućnost za različite inerpretativne ture i obilazak zaštićenih predela.
Svetionici Points East obalske ture
U pitanju je put koji se proteže istočnom obalom ostrva na kome se mogu videti netaknute plaže, svetionici, parkovi, peščane dine… Na ovoj turi se može obići šest različitih svetionika, impresivnih sami po sebi, koji pored svoje istorijske vrednosti nude i različite postavke koje govore o istoriji ovih predela. Pored slikovitih svetionika i predela, tura nudi i posetu istorijskom selu muzeju koji dočarava 19. vek, kao i muzej posvećen železnici.
Šarlottaun
Šarlottaun je grad koji predstavlja mešavinu modernog grada i malog grada viktorijanske ere. Grad nudi niz istorijski značajnih građevina koje pored istorijske vrednosti nose i značajnu arhitektonsku vrednost.
Značajno je istaći slikovitu baziliku svetog Dunstana, Bekonsfild kuću, kao i provincijsku kući u kojoj je održana Šarlottaun konferencija 1864. godine i koja se smatra rodnim mestom konfederacije Kanade. Umetnički centar konfederacije je značajan kulturni centar koji sadrži umetničku galeriju, muzej i pozorište.
Pored značajnih istorijskih lokacija, Šarlottaun je atraktivan i zbog niza festivala i drugih kulturno-umetničkih događaja koje organizuje.