Njufaundlend i Labrador
Njufaundlend i Labrador je najistočnija provincija Kanade. Na zapadu se graniči sa provincijom Kvebek, a sa svih ostalih strana je zapljuskuje Atlantski okean. Sastoji se iz kopnenog dela - Labrador i ostrva - Njufaundlend.
Zanimljivo je da najveći broj stanovnika živi na ostrvskom delu provinciji, i da najveći broj stanovnika govori engleski kao maternji jezik. Stanovnici ove provincije imaju sopstvene dijalekte engleskog, francuskog i irskog jezika.
Glavni grad je ujedno i najveći i to je Sent Džons, koji se nalazi na ostrvu Njufaundlend. Po veličini je deseta u poređenju sa ostalim teritorijama i provincijama Kanade, a po broju stanovnika deveta provincija u Kanadi. Najmlađa je provincija u Kanadi, kojoj se pridružila 1949. godine.
Procenat nezaposlenosti u Kanadi je najviši u ovoj provinciji.
Istorija
Prvi tragovi Evropljana na ovom tlu potiču od Vikinga, međutim konkretnije istraživanje ove teritorije započeto je dolaskom Britanaca, Francuza, Holanđana, Španaca i Portugalaca 1497. godine. Jedan od najznačajnijih istraživača na ovom području bio je Džon Kebot.
Naziv Newfoundland & Labrador nosi od 2001. godine, a ime ove provincije nastalo je spajanjem dva entiteta: kopnenog dela Labrador i ostrvskog Njufaundlend.
Industrija
Kao i u ostalim provincijama, geografski pložaj možda i najviše utiče na razvoj industrije, pa je tako ribolov vodeća industrijska grana u Njufaundlendu i Labradoru. Ribolov ove provincije najpoznaitji je po bakalaru, potom po krabama i škampima. Kada stanovnici ove provincije kažu riba zapravo misle na bakalar, dok ostale vrste zovu svojim nazivom.
Rudarstvo je veoma važna industrija u Njufaundlendu i Labradoru. Najzastupljenija je ruda gvožđa, potom srebro, zlato, olovo, bakar i cink. Poslednjih decenija, eksploaacija nafte sa naftnih platromi je u porastu.
Šumarstvo je još jedna važna industrija u ovom delu Kanade. U četinarskim šumama najviše ima crne smreke i balzamaste jele, koje su pogodne za proizvodnju celuloze i papira.
Poljoprivreda je još jedna važna industrija u Njufaundlendu i Labradoru. Najzastupljenija je u Sent Džonu, Dir Lejku i dolini Kodroj. Najviše se proizvodi povrće: krompir, repa, šargarepa, kupus, brokoli, cvekla. Od bobičastog voća, divlje borovnice i jagode se najčešće upotrebljavaju za proizvodnju džema. Više od 75% prihoda u poljoprivedi dolazi od prodaje živine, jaja i melčnih proizvoda.
Klima
Zbog geografskog položaja, a i samog sastava provincije (ostrva i kopnenog dela), klima ove provinicje nije ista u svim njenim delovima. Generalno, može se okaraktarisati kao umerena, sa dugim i hladnim zimama i kraćim i svežim letima. Razlikuje sva četiri godišnja doba, sa izraženijom zimom.
Na ostrvu Njufaundlend se oseća veliku uticaj okeana, pa se može okarakterisati kao pomorska pa su leta kraća i hladnija u odnosu na standardne odlike umerene kontinetalne klime. Sneg na ostrvu tokom zime nije retka pojava. Na kopnu je nešto drugačije, uticaj okeana osetan je u priobalnim delovima, i pomeranjem ka unutrašnjosti slabi.
Zanimljivo je da se sa tla ove provincije može videti Polarna svetlost (Aurora Borealis).
Gradovi
Najveći i glavni grad ove provincije je Sent Džons. Ima nesto vise od 100.000 stanovnika i nalazi se na ostrvu Njufaundlend na poluostvu Avalon. Ime je dobio od Džona Kebota po Svetom Jovanu Krstitelju i postoji više od 500 godina, što ga čini jednim od najstarijih gradova na teritoriji severne Amerike. Ovo je ujednoi najistočniji grad Severne Amerike. Zanimljivo je da je Sent Džons bliži obali Irske nego Vinipegu.
Grad se nalazi na samom početku autoputa Trans-Canada Highway. Svojim izgledom i arhitekturom predstavlja spoj tradicionalnog (istorijskog) i modernog. Predstavlja pravu kulturnu prestonicu ove provincije.
Konsepšn Bej Saut je drugi najveći grad po broju stanovnika (nešto više od 26.000). Poznat je pod skraćenim nazivom CBS. Spada u širu okolinu Sent Džonsa. Takođe se nalazi na ostrvu Njufaundlend, na poluostrvu Avalon. Ovaj grad odlikuje plodno zemljište i obilje prirodnim bogatsktivma.
Mount Perl je drugi grad po veličini, a treći po broju stanovnika (nešto više od 23.000). Takođe se nalazi na ostrvu Njufaundlend, na poluostrvu Avalon u blizini Sent Džonsa. Prvi put je osnovan 1829. godine, a status grada dobio je 1988. Poznat je po velikom broju parkova i igrališta - ima ih više od 60.
Aktivnosti i atrakcije
Terra Nova Nacionalni park
Tera Nova je najistočniji kanadski nacionalni park poznat je po svojoj obali, fjordovima i santama leda. Ponuda ovog nacionalnog parka je raznolika, od kajakaštva, preko kampovanja, planinarenja, pecanja, pa sve do skijanja. Poznate životinje u ovom nacionalnom parku su los, dabar, ris i orao.
Ostrva Twillingate i Fogo
Twillingate je ribarski gradić na istoimenom ostrvu. Poznat je pre svega po ribolovu i izvrsnoj morskoj hrani. Ovde možete pešačiti, planinariti, voziti kajak. U julu se održava poznati Fish, Fun & Folk Festival.
Ostrvo Fogo poznato je pre svega po umetnosti i arhitekturi. Najpoznatiji hotel Fogo Island Inn se nalazi uz more, na kamenitoj obali. Ovo jedinstveno zdanje je nagrađeno kao unikatno dizajnirana građevina. Na ostrvu se nalazi i mnogo ateljea i radionica.
Cape Spear Light House
Ovo mesto je najistočnija tačka Severne Amerike, a rt Spir svetionik je najstariji svetionik u ovoj provinciji koji datira još i 1855. godine. Bio je aktivan do 1955, a sada je muzej. Udaljen je 11km od Sent Džonsa. Ovde se nalaze i ostaci oružja iz Drugog Svetskog rata.
Bonavista
Ovo je prvo mesto do kog je Džon Kebot došao davne 1497. godine. Na rtu se nalazi statua Džona Kebota. Na poluostrvu se nalazi i stari svetionik koji datira 1843. godine. Kao i sva ostala ostrva, poluostrva, i priobalska mesta, i Bonavista je poznata po robolovu i morskim specijalitetima.
Signal Hill
Ovo značajno mesto strategijsko mesto oko kog su Britanci i Francuzi vodili sedmogodišnji rat. Mnogo godina kasnije ovo mesto postaje značajno i za moderan svet. Naime, 1901. na ovom mestu se prima prvi bežični prekookeanski signal koji će predstavljati preteču današnje komunikacije. Posmatranjem okena sa ovog mesta, možete lako primetiti neki ledeni breg ili videti kita.