Novi Brunsvik
Nju Bransvik se nalazi u istočnoj Kanadi i predstavlja jednu od četiri atlantske provincije. Na severu se graniči sa provincijom Kvebek, na zapadu sa američkom državom Mejn, a istočna i južna granica su joj prirodne i čine je Atlantski okean i zaliv Fandi, na jugoistoku je kopnom povezana sa provincijom Nova Škotska.
Poznata po tome što je razliku od okolnih provincija veliki deo njene površine pokriven šumom. Zbog svog položaja i istorije razvijala se pod evropskim uticajem i jedina je zvanična bilingvalna provincija Kanade. Ime je dobila po dinastiji Bransvika koja je vladala Evropom.
Po broju stanovnika se nalazi na osmom mestu kanadskih provincija i ima populaciju od oko 780.000 stanovnika. Glavni grad provincije je Frederikton, dok je najveći grad Monkton.
Istorija
Prostor današnjeg Nju Bransvika bio je naseljen plemenima Algonkvina još 7000 godine pre nove ere, čemu svedoči veliki broj toponima čija imena potiču iz plemenskih jezika. Zapisi govore da su prvi Evropljani na ove prostore došli u 16. veku.
U pitanju su bili Francuzi i uglavnom su to bili istraživači. Tokom 17. veka došlo je do naseljavanja Francuza na ove prostore i početkom 18. veka osnovana je francuska kolonija Akadija. Sukobi Engleza i Francuza za prevlast nad teritorijama nije zaobišla ni ovaj prostor i u 18. veku veliki deo stanovnika Akadije je raseljen i predeo potpada pod britansku vlast. Britanci su ovim predelom vladali pod imenom Nova Škotska sve do 1784. godine kada Nju Bransvik postaje odvojena provincija sa današnjim granicama i kao takva 1867. godine postaje jedna od četiri originalne provincije Kanade.
Opadanje drvne brodogradnje je negativno uticalo na provinciju bogatu drvetom, pa je 20. vek predstavljao težak period za provinciju koja je već zbog geografskog položaja i sve većeg procenta francuskog stanovništva bila izolovanija od drugih provincija.
Industrija
Preko 80% površine provincije je pokriveno šumom pa je istorijski šumarstvo jedna od vodećih grana industrije u provinciji. Do kraja 19. veka drvna industrija je imala fokus na drvnu brodogradnju, međutim nakon opadanja te delatnosti drvna industrija doživljava promenu fokusa na proizvodnju papira i celuloze, a takođe su i pilane veoma zastupljene.
Nju Bransvik takođe ima i predele koji su veoma povoljni za poljoprivredu, u najveće proizvode spade krompir, jabuke, brusnice, javorov sirup i divlje borovnice. Od sredine 20. veka primetan je i rast rudarske industrije u provinciji, posebno se ističe proizvodnja olova, cinka, bakra i kalijuma. Geografski položaj provinciji donosi i razgranatu industriju ribolova i trgovinu proizvodima mora, najznačajniji proizvod čine jastozi, zatim losos, rakovi i haringa. Urbanizacija i globalizacija dovode do rasta uslužnih delatnosti u 21. veku, turizam ima velikog udela u industriji provincije koja zbog prirodnih lepota privlači sve veći broj turista. Finansije, telekomunikacije i informacione tehnologije su veoma zastupljene delatnosti, i sve veći broj kompanija odlučuje da ovde otvara sedišta zbog bilingvalnog stanovništva.
Klima
Klima Nju Bransvika varira od podneblja, severni i centralni deo provincije ima tipičnu kontinentalnu klimu sa veoma hladnim zimama i toplim letima, dok južni deo provincije koji je većim delom obavijen vodenim površinama ima umerenu morsku klimu koju karakterišu svežija leta i blage zime. Na uzvišenim predelima samog severa provincije zastupljena je subarktička klima. Iako se radi o obalskoj provinciji, zime su u najvećem delu provincije veoma hladne, jer hladne vazdušne mase dolaze sa zapada iz kontinentalnog dela Kanade. Padavine su podjednako raspoređene tokom cele godine. Zbog geografskog položaja provincije, na ovom prostoru su izražene posledice globalnih klimatskih promena i otopljavanja, padavine su intenzivnije, raste nivo mora i sve su češća topljenja snega i leda zimi.
Gradovi
Frederikton je glavni grad provincije Nju Bransvik i sa populacijom od oko 60.000 stanovnika treći je po veličini u provinciji. Nalazi se u centralno-zapadnom delu provincije na obali reke Sent Džon i predstavlja kulturni, umetnički i obrazovni centar Nju Bransvika. Kako je Frederikton prestonica, njegova ekonomija je najvećim delom vezana za javni sektor, međutim značajno je spomenuti i rastući sektor trgovine i IT industriju. Ime je dobio po Frederiku, sinu britanskog kralja Džordža III.
Monkton je najveći grad provincije Nju Bransvik sa populacijom od oko 85.000, nalazi se u jugoistočnom delu provincije. Monkton je poznat po dva ekonomska kraha koji je doživeo u svojoj istoriji i neverovatnom ekonomskom preporodu nakon njih. Danas je ekonomija grada stabilna i raznovrsna i povezana za tradicionalne industrije transporta i trgovine, a pored njih značajan udeo imaju sektori obrazovanja, zdravstva, finansija i IT industrija.
Sent Džon je jedan od 3 velika urbana centra Nju Bransvika. Ima populaciju od oko 70.000 stanovnika i predstavlja drugi najveći grad u provinciji. Nalazi se na obali zaliva Fandi i predstavlja treću najveću luku Kanade i najstariji je registrovani grad u Kanadi. Sent Džon je doživeo revitalizaciju koja je urbanizovala grad i učinila ga atraktivnom destinacijom za kompanije i uslužne delatnosti.
Aktivnosti i atrakcije
Parkovi
Nacionalni park Fandi je najstariji nacionalni park u provinciji, to je mesto gde se mogu videti najviše plime na svetu, netaknute šume, jedinstveni biljni svet itd… Park je posebno atraktivan za ljubitelje planinarenja, vožnje kajaka i kanua i plivanja. U istom delu provincija se nalaze i Hopewell stene, veoma poznata formacija stena gde su plime veoma visoke i dešavaju se dva puta dnevno, tokom oseke je moguće prošetati tim predelom i uživati u stenovitim predelima nastalim erozijom. Nacionalni park Kouchibouguac se nalazi na istočnoj obali provincije i predstavlja mesto gde je morska voda veoma topla, pa je atraktivan za ljubitelje plivanja i kampovanja. U parku se nalaze i peščane dine kao i značajni ostaci kultura Akadije i algonkvinskih plemena.
Muzeji i galerije
Beaverbrook umetnička galerija se nalazi u gradu Frederikton i predstavlja nezaobilaznu destinaciju za sve ljubitelje umetnosti. Na ovom mestu se mogu videti dela nekih od najvećih umetnika sveta poput Salvadora Dalija, ali i značajnih imena umetnosti sa kanadskih prostora. Muzej Nju Bransvika se nalazi u gradu Sent Džon i ima raznovrsne kolekcije i postavke. Veoma je vredna zbirka figurica koje gore o industrijskom periodu, kao i postavka posvećena morskom svetu koja uključuje i primerak kita u prirodnoj veličini kao i modele starih ribarskih brodova. Muzej posvećen Akadiji se nalazi u Monktonu i predstavlja veoma vrednu destinaciju za sve koji žele da saznaju i nauče više o prvim francuskim doseljenicima i njihovoj koloniji.
Bašta Kingsbrae
Kingsbrae je velika botanička bašta koja sadrži preko 50.000 višegodišnjih biljaka postavljenih u razne tematske vrtove širom lokaliteta. Vrtovi zbog svoje lepote privlače veliki broj posetilaca koji imaju priliku da vide najrazličitije biljne vrste, ali i da nauče više o hortikulturi, očuvanju i uzgajanju biljaka. Širom bašte su postavljene skulpture značajnih kanadskih umetnika savremene umetnosti, a parkom slobodno šetaju i alpake kao i paunovi.
Village Historique Acadien
Na prostoru koje se naziva poluostrvo Akadija se nalazi muzej selo posvećeno Akadiji. Ova lokacija prikazuje način života francuskih doseljenika iz 18. i 19. veka. U selu se nalaze replike njihovih domova, prodavnica, radionica i slično, a kostimirani glumci pokazuju kako je izgledao njihov život u ovom periodu. Selo predstavlja mesto gde istorija oživi i gde je moguće na najbolji način upoznati kulturu ovog naroda.