Co-op programi u Kanadi
Co-op programi su posebna vrsta studijskih programa u Kanadi koji, pored teorijske nastave, sadrže plaćenu radnu praksu u okviru struke. Dostupni su na nivou stručnih, osnovnih i postdiplomskih studija, na privatnim i državnim koledžima i univerzitetima. Ovi programi ne odnose se samo na kurseve engleskog i francuskog jezika, kao i na neke druge pripremne studijske programe.
Co-op programi vam mogu pomoći da započnete da gradite svoju karijeru još dok ste na studijama. A nakon završenih studija, uz diplomu koju steknete, teorijsko i praktično znanje, dobijate i dragoceno radno iskustvo, značajne kompetencije i, što je najvažnije, već imate ostvarene kontakte sa poslodavcima i profesionalcima iz vaše struke. Sve ovo pomoći će vam da lakše dođete do zaposlenja i napretka u karijeri.
Oblasti studiranja
Co-op programi su u ponudi na nivou stručnih programa, osnovnih i postdiplomskih studija i vezani su za sve one oblasti studiranja koje zahtevaju praksu. Najveći broj ovih programa naći ćete u oblasti informacionih tehnologija, inženjeringa, biznisa, prirodnih i primenjenih nauka i uslužnih delatnosti (turizam, hotelijerstvo, sport i rekreacija, trgovina i sl.).
Pojedini studijski programi nude kombinovane co-op radne prakse sa dve srodne oblasti, na primer biznis i hotelijerstvo i sl.
Kako su koncipirani co-op programi?
Co-op programi su koncipirani tako da praktična nastava, tj. radna praksa, ne obuhvati više od 50 % ukupnog studijskog programa.
Stručni programi sa co-op praksom obično imaju pola teorijske i pola praktične nastave, na primer 24 meseca studiranja i 24 meseca radne prakse, gde praksa uvek dolazi nakon studija.
Na osnovnim i postdiplomskim programima radna praksa počinje na kraju prve ili druge godine studija, i do kraja studijskog programa se uporedo smenjuje sa teorijskom nastavom. Osnovne studije, u zavisnosti od programa, imaju od četiri do šest blokova co-op radne prakse.
Pojedini studijski programi uključuju obavezno sticanje radnog iskustva tokom studija, naročito stručni programi, a za druge studijske programe co-op praksa može biti opciona i za nju aplicirate tokom studija. U oba slučaja, ako upišete co-op program, da biste dobili određene kvalifikacije, morate ga završiti do kraja.
Tokom prakse studenti periodično vrše evaluaciju svog rada, što se na kraju ocenjuje od strane profesora kao neka vrsta završnog ispita. Po završetku co-op programa studenti dobijaju preporuku od poslodavca što im olakšava put ka dobrom zaposlenju.
Školarina i zarada kroz co-op programe
Pohađanjem ovih programa ne samo što stičete mnoge pomenute benefite, kao što su radno iskustvo, kompetencije, kontakti sa profesionalcima i kompanijama u vašoj branši i olakšan put ka zaposlenju, vi uz sve to i zarađujete. Vaš posao kroz ovu praksu je plaćen. Visina zarade zavisi od kompanije i vaše radne pozicije, a jedan od primera je da možete da zaradite od 24.000 do 90.000 CAD za celokupan rad kroz co-op program.
Za co-op programe ne plaća se dodatna školarina, osim nekih manjih troškova koji obično iznose nekoliko stotina dolara. Sa ovom zaradom možete značajno olakšati plaćanje školarine za naredne studijske semestre.
Kako možete da aplicirate za co-op programe u Kanadi?
Koledži i univerziteti koji nude co-op programe imaju službe koje se bave ovim pitanjima i koje studentima pružaju sve potrebne informacije i pomoć. Većina koledža u saradnji sa industrijskim sektorom sama obezbeđuje studentima radnu praksu u okviru kompanija, ali nisu retki slučajevi da studenti i sami pronađu posao koji žele.
Da biste upisali neki od co-op programa potrebno je da ispunjavate sledeće uslove:
- Da imate validnu studenstku vizu.
- Da je radna praksa neophodan deo vašeg studijskog programa.
- Da radna praksa ne obuhvata više od polovine ukupnog trajanja studijskog programa.
Ukoliko co-op program upisujete tokom studija biće uzete u obzir i vaše ocene, uspeh, tehničke i jezičke sposobnosti, lično zalaganje, timski rad i slično.
Radna dozvola
S obzirom na to da kroz ove programe praktično radite puno radno vreme u nekoj od kompanija Kanade, za to će vam biti potrebna radna dozvola: open work permit ili co-op permit.
Za radnu dozvolu možete da aplicirate pre nego što dođete u Kanadu (uporedo sa studenstkom vizom) ili dok ste u Kanadi. Uslov za aplikaciju je da ste upisali neki od co-op programa.