Nova Škotska
Nova Škotska je druga najmanja provincija u Kanadi i po veličini i po broju stanovnika u poređenju sa ostalim provincijama i teritorijama. Glavni grad ove provincije je Halifaks, koji se nalazi na kopnenom, odnosno poluostrvskom delu, a Nova Škotska obuhvata i ostrvo Rt Breton.
Pored ovog ostrva, ova provincija ima još oko 3.800 manjih. Na severozapadu se graniči sa Nju Bransvikom, a ostatak teritorije je okružen okeanom. Jedna je od najistočnijih regija Kanade, pa uticaj Evropljana kroz istoriju nije iznenađujući.
Istorija
Prvi tragovi nakon topljenja i pomeranja glečera sa ovog područja potiču od pre 10.600 godina. Pored prisustva Prvih naroda i indijansih plemena (Mi’kmaq) na ovom području od davnina, prvi tragovi Evropljana potiču iz 15. i 16. veka. Prvi Evropljanin koji je došao do ove provincije bio je Džon Kebot 1497. godine, međutim, u početku se sve svodilo na istraživanje novih terotorija, dok su značajniji kolonijalni uticaj imali Englezi i Francuzi u 17. veku.
Francuzi su došli još na samom početku 17. veka. Ova provincija je dobila ime daleke 1621. godine od Ser Wilijam Aleksander, nakon što mu ju je poklonio Kralj Džejms IV od Škotske. Naziv je latinskog porekla i u prevodu znači Nova Škotska. I danas se oseća veliki keltski i galski uticaj.
Nova Škotska je zvanično postala deo Kanade 1867. godine. Zbog svog geografskog položaja, pre svega zbog velikog broja luka, Nova Škotska je imala značajan udeo u mnogim ratovima, od ratova između Francuza i Britanaca za prevlast u ovoj provinciji do udela u Prvom i Drugom svetskom ratu.
Industrija
Industriju jedne teritorije pre svega diktiraju njen geografski položaj, prirodna bogatstva, klima i mnogi drugi faktori. S obzirom da je ovo poluostrvska i ostrvska provincija Kanade, najrazvijenija industrija je svakako ribolov, ali i šumarstvo, rudarstvo i agrikultura.
Glavne kulture ribolova u ovom delu Kanade su jastog, tuna, haringa, škampi, snežna kraba. Još jedna velika grana ove industrije je svakako i prerada i izvoz. Nova Škotska je lider u ovim granama industrije ribolova u Kanadi, posebno kada je izvoz u pitanju.
Kanada je jedan od lidera u svetu i kada je šumarstvo u pitanju, kako u proizvodnji u ovoj industriji tako i u obnovi iste. Nova Škotska ima veliki broj šuma, koje pokrivaju 75% teritorije ove provincije.
Rudarstvo je takođe bitna grana industrije u ovoj provinciji, jer ima preko 20 vrsta ruda, i njihova proizvodnja i izvoz značajno doprinose razvoju ekonomije. Osnovne kulture rudarstva u ovoj provinciji su ugalj, so, gips.
Kada je agrikultura u pitanju, najviše se proizvode žitarice, bobičasto voće: grožđe, borovnice, povrće: šagrarepa, brokoli. Industrija koja se posebno razvija poslednjih godina i koja značajno doprinosi razvoju ove provincije jeste turizam.
Rekordnih 2.4 miliona turista je posetilo Novu Škotsku u 2017. godini, i popularnost ove provincije od tada ne pada.
Klima
Nova Škotska svojim geografskim položajem i izlaskom na okean ima kontinentalnu klimu sa jakim uticajem okeana. Ovo je jedna od najtoplijih provincija Kanade. Razlikuje sva 4 godišnja doba. Halifaks, kao glavni grad ima ne tako hladne zime sa prosečnom dnevnom temperaturom od -4.5oC i umerena leta sa prosečnim dnevnim temperaturama od 19oC. U unutrašnjosti, zime su nešto hladnije, a leta toplija.
Gradovi
Najveći grad je i glavni grad provincije - Halifaks. Ima oko 400.000 stanovnika i nalazi se u jugoistočnom delu provincije, ima izlaz na okean, a samim tim i veliki broj luka. Ovo je najveći industrijski centar u ovom delu Kanade. Takođe, veliki je univerzitetski centar jer se ovde nalaze najpoznatiji univerziteti u ovom delu Kanade: Dalhousie University, Saint Mary’s University i dr. Kao i većina glavnih gradova neke provincije ili teritorije, takođe je i kulturna prestonica provincije Nove Škotske. Ovde se nalazi veliki broj muzeja, galerija, ali i festivala.
Rt Breton je drugi grad u Novoj Škotskoj po broju stanovnika (oko 95.000). Obuhvata zapravo grad Sidnej i dve zajednice Prvih naroda - Membertou i Eskasoni. Obuhvata oko 74% populacije ostrva. Nalazi se na istočnoj obali Rt Breton ostrva. Privredni je i industrijski centar ostrva. Takođe je i velika luka u ovom delu Nove Škotske.
Aktivnosti i Atrakcije
Kejimkujik Nacionalni Park
Kao i u svakoj zemlji, nacionalni parkovi su pravo prirodno blago i sjajno mesto za odmor i aktivnosti u prirodi, poput pešačenja, razgledanja, vožnje bicikla, vodenih aktivnosti, itd. Ovaj nacionalni park se nalazi u jugozapadnom delu provincije, i naziv je dobio po jezeru koje se nalazi unutar parka.
Cape Breton Nacionalni Park
Ovaj nacionalni park se nalazi na ostrvu Rt Breton. Jedno je od najlepših mesta u ovom delu Kanade, gde se spajaju planine i more. Ima 26 pešačkih staza koje vode kroz predele koji ostavljaju bez daha. Ovuda prolazi i poznati put Cabot Trail.
Cabot Trail
Put, odnosno staza dugačka je oko 300km, proteže se uglavnom uz obalu, pa putovanje po ostrvu ovim putem zapravo predstavlja pravi užitak. Ovo je spoj autoputa, staza, stepenica i pravi je izazov krenuti u avanturu prelaska ovih kilometara.
Lunenburg
Ovaj stari grad vraća nekoliko vekova unazad i pod zaštitom je UNESCO-a. Grad je osnovan davne 1753. godine. Posebno je zanimljiva arhitektura u ovom gradu.
Vinarije
Kako je Nova Škotska poznata po proizvodnji grožđa, ono što uvek prati ovu kulturu jesu vinarije. Ljubiteljima vina mogu biti zanimljive posete neki od više od 18 vinarija.
Kajakaštvo i rafting
S obzirom da je u pitanju poluostrvska i ostrvska regija, kajakaštvo i rafting su neizostavne aktivnosti.
Biciklizam, planinarenje i kampovanje
Najpopularnije aktivnosti u prirodi su svakako biciklizam i planinarenje, a poseban užitak može predstavljati i kampovanje.
Kulturni događaji
Festivali, muzeji, galerije uglavnom su smešteni u većim gradovima, sa najvećom koncentracijom u Halifaksu. Neke od kulturnih ponuda u ovom gradu su: Maritime Museum of Atlantic, Art Gallery of Nova Scotia, Halifax Public Garden, Halifax Central Library, itd.