Ilinois
Ilinois je 21. federalna država SAD-a, poznata je pod nadimcima Prerijska država i Linkolnova država po bivšem predsednku Abrahamu Linkolnu.
Nalazi se na srednjem zapadu u regionu velikih jezera, a graniči se sa državama Viskonsin, Ajova, Misuri, Kentaki i Indijana, kao i jezerom Mičigen. Sa populacijom od oko 12.6 miliona nalazi se na šestom mestu u SAD-u, dok je po površini na 25. mestu.
Ilinois ima dugu reputaciju kao jedan od lidera u pogledu kulture, društvenih promena i politike. Glavni grad Ilinoisa je Springfild, dok je najveći grad Čikago. Država je ime dobila po reči koju su francuski misionari imali za američko pleme koje je živelo na ovim prostorima. Moto Ilinoisa je “Državni suverenitet”.
Istorija
Predeo današnjeg Ilinoisa su naseljavala indijanska plemena još 8000 godina pre nove ere. U ovom predelu su uglavnom bila zastupljena različita algonkvinska plemena. Prvi Eropljani na ovom predelu su bili francuski istraživači koji su istraživali reke Misisipi i Ilinois u drugoj polovini 17. veka, gde je nešto kasnije uspostavljeno francusko uporište.
Današnji Ilinois je bio pod francuskom vlašću sve do 1763. godine kada porazom Francuske u Sedmogodišnjem ratu, ovaj predeo prelazi pod britansku vlast. Pod britanskom vlašću dolazi do opadanja broja stanovnika.
Američka revolucija je dovela do toga da Ilinois postane deo Virdžinije, a kasnije i deo Indijane. Podelom Indijane 1809. godine Ilinois postaje zasebna teritorija, a 1818. godine i američka federalna država. U vreme američkog građanskog rata Ilinois se pod vođstvom predsednika Linkolna borio na strani Unije, zajedno sa generalnom i budućim predsednikom Grantom. Rastuća industrija u 20. veku je dovela do brzog rasta stanovništva.
Industrija
Ilinois se zbog svoje veoma diverzifikovane industrije naziva i mikrokosmosom nacionalne ekonomije. Industrija Ilinoisa počiva na snažnim industrijskim granama: proizvodnje, pojoprivrede, finansija, rudarstva, tehnologija i usluga, u koje spada i turizam.
Najveće prirodno bogatstvo Ilinoisa je plodno zemljište što ga čini pogodnim za poljoprivredu, tri četvrtine površine Ilinoisa je pod obradivim zemljištem. Najznačajniji poljoprivredni proizvodi su kukuruz, soja, žitarice, mlečni proizvodi i stoka. Po proizvodnji soje, Ilinois je uvek prva ili druga država.
U pogledu proizvodnje, Ilinois je jedan od lidera SAD-a. Ključne proizvodne industrije su: hemijska, mašinska, prehrambena, elektronska proizvodnja i proizvodnja gume. U pogledu prirodni resursa, ističu se rezerve uglja u čemu je vodeća država, kao i značajna proizvodnja nafte i etanola.
Klima
Geografski položaj države i velika razdaljina severne i južne granice čine da Ilinois ima različite tipove klime u različitim delovima. Generalno veći deo Ilinoisa ima vlažnu kontinentalnu klimu sa hladnim zimama i toplim i vlažnim letima. Južniji deo države ima vlažnu subtropsku klimu čije su zime umerenije.
U Ilinoisu su česte olujne kiše, a takođe je i podležan pojavi tornada.
Gradovi
Čikago je najveći grad države Ilinois i treći najnaseljeniji grad SAD-a sa populacijom od oko 2.7 miliona. Nalazi se na severoistoku države na obali jezera Mičigen. Čikago je jedan od najznačajnijih svetskih centara u oblasti finansija, trgovine, industrije, saobraćaja, obrazovanja i kulture. Međunarodni aerodrom O'Hare se nalazi među šest najprometnijih aerodroma na svetu. Grad ima jednu od najraznovrsnijih ekonomija na svetu, a ističe se i u oblasti obrazovanja kao značajan istraživački centar. Čikago je poznat i kao kulturni centar, posebno u muzičkim žanrovima džeza, bluza i soul-a.
Springfild je glavni grad države Ilinois, sa oko 115.000 stanovnika spada na šesto mesto po veličini u državi. Nalazi se u centralnom delu Ilinoisa i dolini reke Sangamon i u blizini jezera Springfild. Grad je administrativni centar države i sedište skupštine, vrhovnog suda i guvernera Ilinoisa. U Sprigfildu je živeo Abraham Linkoln u momentu kada je izabran za 16. predsednika SAD-a i u njegovu čast u gradu se nalazi nekoliko istorijski značajnih znamenitosti kao što su muzej, biblioteka, njegov dom kao i grob.
Aktivnosti i atrakcije
Willis Tower Skydeck i 360 Chicago
Za ljubitelje adrenalina neboderi Čikaga nude mogućnost da sa velikih visina posmatrate grad, jezero Mičigen i okolne države. Najpopularnije destinacije su platforma tornja Willis koja se nalazi na visini od 412 metara i 94. sprat John Hancock centra koji se zove 360 Chicago i nalazi se na visini od 304 metara. Toranj Willis nudi mogućnost da iskoračite u potpuno zastakljeni deo osmatračnice i posmatrate grad pod svojim nogama, dok 360 Chicago nudi atrakciju da posmatrate Mičigen aveniju kroz stakleni panel koji se naginje.
Millenium park
Milenijum park je jedan od najpoznatijih parkova u Čikagu i deo je mnogo većeg parka Grant. Popularna je turistička destinacija i poznat je po velikoj skulpturi oblaka u kome se ogleda okolina i panorama Čikaga, a ujedno je i jedan od simbola Čikaga. U sklupu parka se nalazi nekoliko zanimljivih znamenitosti poput parka četiri godišnja doba, fontana Crown, kao i prostor za koncerte na otvorenom i ring za skijanje.
Japanska bašta Anderson
Andreson bašta se nalazi u gradu Rokford na severu države Ilinois. Ova bašta je proglašena za najfiniju japansku baštu u SAD-u i popularna je oaza za odmor i relaksaciju. U okviru bašte se nalazi opuštajuće prirodno okruženje, slapovi, jezera, kao i deo posvećen upoznavanju japanske kulture gde postoji mogućnost da se prisustvuje tradicionalnoj čajnoj ceremoniji ili da se nauči više o kaligrafiji i drugim kulturnim karakterisktikama Japana.
The Art Institute of Chicago
Institut umetnosti u Čikagu je jedan od najznačajnijih institucija kulture u gradu i poznat je širom sveta zbog svoje bogate kolekcije. Takođe je jedan od najstarijih i najvećih muzeja umetnosti u SAD-u. Institut sadrži umetnička dela od najstarijeg perioda do moderne umetnosti. Posebno je značajna stalna postavka impresionizma i post-impresionizma, koja izlaže dela Pola Gogena, Vinsenta van Goga i Kloda Monea.
Muzej i biblioteka Abrahama Linkolna
U Springfildu se nalazi muzej i biblioteka posvećena 16. predsedniku SAD-a. Ova institucija nudi mogućnost da se nauči više o životu i delu Abrahama Linkolna, građanskom ratu, ali i o istoriji države Ilinois. Od svog otvaranja 2005. godine postala je jedna od najposećenijih predsedničkih biblioteka u SAD-u. Ovo je ujedno i značajan istraživački centar koji sadrži veliki broj vrednih dokumenata i manuskripata.
Lincoln Park Zoo
U okviru Linkoln parka u Čikagu se nalazi i jedan od najstarijih zooloških vrtova u državi. Vrt je otvoren 365 dana u godini i ima slobodan ulaz. Zoološki vrt Linkoln je dom za preko 200 životinjskih vrsta i preko 1000 životinja, između ostalih u zoo vrtu žive polarni medvedi, velike mačke, gorile, zebre, lemuri itd.