PrekoBare.com

Razlika izmedju koledža i fakulteta u Americi

Razlika između koledža i fakulteta u Americi često zbunjuje buduće studente, posebno one iz inostranstva.

U Sjedinjenim Američkim Državama, termini "koledž" i "fakultet" se koriste naizmenično, ali postoje suptilne razlike koje je važno razumeti prilikom planiranja studija.

Ne zaboravite: Da biste doneli pravu odluku, neophodno je da budete dobro informisani.

Šta je koledž?

Koledži u Americi su obrazovne institucije koje nude osnovne akademske programe, često fokusirane na dodiplomske studije. Dodiplomske studije (undergraduate studies) predstavljaju prvi nivo visokog obrazovanja nakon završene srednje škole.

Postoje različite vrste koledža, uključujući dvogodišnje institucije poznate kao "community colleges" i četvorogodišnje koledže.

Community College

Community koledži su dvogodišnje institucije koje pružaju "Associate" diplome. Ovi programi su dizajnirani da traju dve godine i obuhvataju osnovne kurseve iz oblasti kao što su engleski, istorija, matematika i nauke.

Nakon završetka, studenti mogu da se prebace na četvorogodišnji univerzitet kako bi stekli "Bachelor" diplomu.

Ova opcija je često finansijski povoljnija i pruža fleksibilnost studentima koji žele da započnu studije u lokalnoj zajednici.

Četvorogodišnji koledži

Četvorogodišnji koledži nude dodiplomske programe koji vode do sticanja "Bachelor" diplome.

Oni se fokusiraju na osnovno akademsko obrazovanje i često nemaju širok spektar postdiplomskih programa. Veličina kampusa i broj studenata su obično manji u poređenju sa univerzitetima, što omogućava personalizovaniji pristup obrazovanju.

Šta je fakultet (univerzitet)?

Univerziteti su veće obrazovne institucije koje nude širok spektar programa na dodiplomskom, postdiplomskom i doktorskom nivou.

Oni su često podeljeni na različite fakultete ili škole koje se specijalizuju za određene oblasti studija, kao što su umetnost, nauka, inženjering ili biznis. Univerziteti pružaju mogućnosti za istraživanje i napredne studije, a profesori su često angažovani u naučnim istraživanjima.

Razlike u iskustvu studiranja

Veličina kampusa i broj studenata

Univerziteti su obično veći od koledža, sa većim brojem studenata i širim spektrom akademskih i vanakademskih aktivnosti. Ovo može pružiti više mogućnosti za umrežavanje i angažovanje u različitim organizacijama, ali može rezultirati i većim razredima i manje personalizovanim pristupom.

S druge strane, koledži, posebno community koledži, imaju manje kampuse i manji broj studenata, što omogućava bliži odnos sa profesorima i individualizovan pristup obrazovanju.

Nastavni pristup

Na koledžima, nastava je često fokusirana na osnovne kurseve i opšte obrazovanje, dok univerziteti nude specijalizovane kurseve i mogućnosti za istraživanje.

Profesori na univerzitetima mogu biti više usmereni na svoja istraživanja, dok su profesori na koledžima često više posvećeni nastavi i studentima.

Razlike u troškovima studiranja i školarinama

Jedna od značajnih razlika između koledža i fakulteta u Americi su troškovi studiranja. Školarine na community koledžima su znatno niže, često se kreću oko 10.000 USD godišnje, dok školarine na univerzitetima mogu dostići i do 50.000 USD godišnje.

Ovo čini community koledže atraktivnom opcijom za studente sa ograničenim budžetom ili one koji žele da smanje troškove obrazovanja.

Mogućnosti istraživanja i inovacija

Jedna od značajnih razlika između koledža i fakulteta u Americi su mogućnosti za istraživanje i inovacije. Koledži, posebno community koledži, uglavnom su fokusirani na nastavu i sticanje praktičnih veština. To znači da su istraživački projekti i laboratorijski rad ređi, jer je glavni cilj ovih institucija priprema studenata za tržište rada ili prelazak na univerzitet.

S druge strane, fakulteti i univerziteti nude širok spektar prilika za istraživački rad i inovacije. Univerziteti imaju specijalizovane istraživačke centre i laboratorije, gde studenti mogu učestvovati u naprednim projektima, sarađivati sa profesorima i doprinositi naučnom razvoju u različitim oblastima

Mogućnost transfera i sticanja diplome

Mnogi studenti započinju svoje obrazovanje na community koledžima sa namerom da se kasnije prebace na univerzitet kako bi stekli "Bachelor" diplomu. Ovaj pristup, poznat kao opcija 2+2, podrazumeva dve godine studija na community koledžu, nakon čega se studenti prebacuju na univerzitet gde provode dodatne dve godine studija.

Ovo omogućava studentima da uštede na školarinama tokom prve dve godine, dok istovremeno stiču osnovno obrazovanje koje je neophodno za naprednije studije.

Odabir pravog obrazovnog puta za vašu budućnost

Razumevanje razlike između koledža i fakulteta u Americi ključno je za donošenje prave odluke o vašem obrazovnom putu.

Koledži, posebno community koledži, nude pristupačne i fleksibilne opcije za sticanje osnovnog obrazovanja, dok univerziteti pružaju širi spektar programa i mogućnosti za napredne studije i istraživanja.

Važno je pažljivo razmotriti svoje ciljeve, finansijske mogućnosti i željeno iskustvo studiranja kako biste odabrali opciju koja najbolje odgovara vašim potrebama.


Elena Simic
Elena Simic

Agent za studiranje i odlazak u inostranstvo, direktor agencije za studiranje u inostranstvu Future Option.

Studiranje u Kanadi, Americi, Australiji, Novom Zelandu, Velikoj Britaniji i Evropi, upis na studije i apliciranje za studenstku vizu. Savetovanje i pripremanje aplikacija za studentske, turističke, partner i druge vize.

www.elenasimic.net